Megható igaz történet következik, melynek írásos dokumentumát Kedves Olvasónk szeméylesen hozta el nekem. A történetnek szereplője ő maga is, hiszen édesanyját ő is elveszítette, ő az a kislány, aki akkor kórházban volt, mert megfázott amikor nővére a bölcsődébe vitte..
Beszéljenek a képek, a szöveg, mely egykoron egy régi újságban jelent meg.
/ Nagyításhoz minden esetben kattints a képre! /
Nagyításért kattints a képekre a cikkben!
|
Bene László cikksorozatának ötödik része.
Mint ahogy már volt róla szó a Mechanikai Művek több mint 35 éves működése alatt nagyon sok abonyi lakos került közvetlen, vagy közvetett úton kapcsolatba a gyáregységgel. Szó szoros értelmében családias volt a hangulat, hiszen nagyon sok szülő-gyerek, testvérpár, házaspár, közeli rokon, jó szomszéd dolgozott együtt, sőt volt néhány olyan család ahol szinte mindenki mechanikás volt.
Bene László cikksorozatának negyedik része.
Az olajválság okozta átmeneti időszakban az Abonyi gyáregység legbiztosabb pontja a kondenzátorgyártás volt. A fokozatos fejlődés eredményeként 1975 év elején az új kéthajós csarnok teljes egészében a kondenzátorgyártáshoz lett átalakítva, teljes körű technológiai vertikummal, ide került a motorindító- és állandó üzemű kondenzátor típusok gyártása is a Törzsgyárból. Megsokszorozódott a darabszám, több mint száz féle típusból 1982-ben már évi 3,5 millió db kész kondenzátor hagyta el a gyáregységet, jelentős része exportáruként. Az abonyiak szakértelmét, megbízhatóságát fémjelzi, a megszigorított követelmény rendszer ellenére komolyabb minőségi reklamáció nélkül, a felhasználók legnagyobb megelégedésére tudta a gyáregység az igényeket kielégíteni.
Beszéljenek a képek! Katt ide!
Az abonyi római katolikus kistemető a helyi történelem egyik fontos és elkápráztató emlékhelye. Őseink nyugszanak itt, sokszor megkapó környezetben és csodálatos művészi alkotások őrzik örök álmukat. Most, „ angyallesen „ voltam.
"Csak azok tudják igazán gyűlölni a háborút, akik ténylegesen harcolnak."
Wilbur Smith
Keleti hadműveleti területeken elesett Abony-i katonák névsora
Megemlékezés a II. Magyar Hadsereg tragédiájára, továbbá az elesett abonyi katonák és munkaszolgálatosok emlékére.
(forrás: Markó Ferenc)
Az akkori történések főbb pontjai:
A 2. magyar hadsereg védelmi sávja a Don folyó mentén 208 km-es hosszban Voronyezstől Pavlovszkig terjedt.
Észak felől Voronyezs a 2. német hadsereg megszállása alatt állt.
Délen a 8. olasz hadsereg helyezkedett el. A magyar 2. hadsereg középen északról délre haladva: III. hadtest, IV. hadtest és a VII. hadtest.
A német hadvezetés erőteljesen ügyelt arra, hogy magyar és román csapatok még egymás közelébe se kerüljenek.
A 2. magyar hadsereggel szemben a 40. szovjet hadse
"Ezt nézzétek meg!
Ebből az ekékből alakultak ki a formatervezett utcai telefonok!"
http://mvh.dev.nava.hu/watch.php?id=6866#
A filmben elhangzó szöveg:
A téli alkony beálltával különös élet kezdődik a távoli tanyákon és falvakban...
Kedves Olvasóink!
Az alábbiakban egy cikksorozat első részét olvashatják, melynek szerzője Bene László. Nosztalgiázzunk együtt az egykoron szebb időket látott abonyi gyáregység történetének kapcsán. Szerkesztőségünk nevében köszönjük az érdekes írást: Lőrinczy Veronika főszerkesztő
Városunk életét évtizedeken át meghatározó, jelentős évfordulóra szeretném emlékeztetni a „Mi Abonyunk” látogatóit.
Éppen 40 évvel ezelőtt, 1971. január elején indította be tevékenységét Abonyban a Mechanikai Művek. Az ezt követő mintegy három évtizedben meghatározó tényező volt a település életében az itt kialakított ipari tevékenység. Alig van a városban olyan család, amelynek ne lenne valamilyen személyes élménye a Tószegi úti telephellyel, – saját maga, családtagjai, szűkebb rokonsága, baráti társasága révén szinte mindenki kapcsolatba került valamilyen formában a volt Mechanikai Művek Abonyi gyáregységével. Sokaknak biztos megélhetést jelentett, támaszt a családnak, másoknak a szakmatanulás lehetőségét, a településnek komoly gazdasági támogatást, - óvodák kialakítását, Falumúzeum, sportpályák felújítását, sok- sok társadalmi segítséget. Számtalan fiatal és a tűzhely mellől a munkapadhoz került háziasszony tanulta meg itt a tisztességes, becsületes munka fogalmát, akik bárhová is kerültek a későbbiekben, mindenhol megállták a helyüket. Ha voltak is nehéz időszakok, kellemetlen percek – mégis, - legalább is az idő távlatából, - bárkivel találkozom a régi kollégák közül, mindenkinél nagyon sok szép, kellemes emlék maradt hátra az ott eltöltött évekről.
Nem régen még ilyen volt... Most már az enyészeté! Kinek is köszönhetjük???? Nyilván az állami gondoskodásnak. Teljes képért katt tovább!
A fénykép Markó Ferenc Olvasónk tulajdona.
Beszéljenek a képek! Katt ide!
A Doni katasztrófa évfordulója felé közeledve érdemes megállnunk egy szóra. Valóban igaza van azon Olvasóinknak, akik azt mondják, hogy napi bajaink eltörpülnek a mellett, ami a világháborúk éveiben történt hőseinkkel, a lakossággal, a magyarsággal, nemzetünkkel…
1473. január 8-án kiállitott adománylevél
Abony birtokosai
A XIII. sz. elején Aban Szolnok várához tartozik, írja Bártfay Szabó László "Pest megye okleveles emlékeiben". Mint önálló birtok csak 1238 után jelenik meg.
Első ismert földesura Weseni László, majd 1474-1520 között Magyar Balázs, kinek leánya Benigna Kinizsi Pál felesége lett, aki felesége jogán birtokolja a területet.
Kinizsi Magyar Balázsnak - Mátyás hadvezérének vezértársa volt, akit 1472. május 20-án Budán kelt és Báthory István országbíró előtt kötött megállapodásában Magyar Balázs fiává fogadott.
Mivel Weseni (Vezsenyi) László királyi főlovászmester fiú - gyermek nélkül halt meg (magvaszakadt) így birtokai Vásonkővára, Vázsony és a Külső-Szolnok megyei Abony, Paládics, Tószeg, Bög, Kécske, Kürt, Tas stb. f
Üzenet íráshoz jelentkezz be! Előzmények