Eső után köpönyegnek érzem azt, hogy vizsgálódik a drága cukor miatt az illetékes minisztérium. Mint olyan sok más ágazatot, ezt is sikerült a rendszerváltást követő években taccsra tenni. Privatizálták, olcsón megvették, lelakták majd bezárták. A gyárat. A konkurensek. Sajnos az történt Szolnokon is, ahol már a volt cukorgyár kéményét is felrobbantották. Tehát esély sincs a visszaállásra. Én még emlékszem, amikor Szolnokra jártam dolgozni és cukorrépa szezonban az előttem haladó nagy teherautókat szidtam, mert a répák mannaként hullottak alá és majdnem rám. Bár visszatérnének azok a szép idők. Én ezt is kibírnám. Ha lenne olcsó cukrunk, iparunk és ilyesmink. Íme a napi aktuális cikk cukorügyben:
DRÁGULÓ CUKOR: VIZSGÁLATOT INDÍTOTT A MINISZTÉRIUM
Új, a súlyos gondokkal küzdő tejágazat megsegítésére létrehozott termelői támogatásról, az agrárkár-enyhítési alap tervezett módosításáról, valamint egy új forgóeszköz közhitel program bevezetéséről számolt be Czerván György agrárgazdaságért felelős államtitkár a Vidékfejlesztési Minisztérium mai sajtótájékoztatóján.
A sajtótájékoztatón Czerván György felsorolta az agrártárca eddig elért eredményeit, a bevezetésre került kedvezményes forgóeszköz hitelkonstrukciótól, az egységes kérelem keretében támogatást igénylő termelők bejelentési kötelezettségének egyszerűsítésén át – melyet az idei évben már egyablakos rendszer keretében elektronikus úton kell teljesíteni - , az agrárrendtartási törvény módosításáig. Utóbbi kapcsán megjegyezte, hogy a termelőknek érdemes idén alaposan áttanulmányozni a szerződéseket aláírás előtt, mivel a törvény a 2011-ben megkötött szerződésekre nem vonatkozik!
A gazdálkodókat segíthetnék közvetetten az EU szolidaritási alapból származó pénzek is, ezekről azonban még nem született végleges döntés.
Nem lesz feltöltve a kárenyhítési alap!
Ami az agrárkár-enyhítési alapot, illetve az annak feltöltésére vonatkozó korábbi ígéreteket illeti, az államtitkár elmondta, hogy a költségvetés jelenlegi állapota mellett kizárt, hogy idén fel tudja tölteni az állam az alapot, Jelenleg az alap 11 százalékos kielégítettségi szinten áll, vagyis a beérkezett 37,2 milliárd forintnak megfelelő kárigény alig több, mint tizedét fedezi. Ezen belül a legtöbb kárigény, 31,7 milliárd forint a belvíz kapcsán merült fel, 5,1 milliárd jégkárral, 0,4 milliárd fagykárral kapcsolatos.
Megemlítésre került egy új kárenyhítési alap kidolgozásának szükségessége is, amelybe a profi biztosítókat is bevonnák. Az előzetes tervek szerint az új konstrukció minden termelőre, és több kockázati tényezőre kiterjedne. Két pilléres lenne a rendszer: ahol az alapdíjat fizetők mellett megjelenhetnének a magasabb díjfizetésért cserébe plusz kockázatkezelési rendszert igénybe vevő ügyfelek. A tervek szerint őszre parlament elé is kerülhet a tervezet, és 2012. elején bevezetésre kerülhet az új törvény.
Dráguló élelmiszerek – vizsgálódik a tárca
Czerván György az élelmiszer áremelkedés, főként a cukor drágulása kapcsán megemlítette, hogy a mai napon MgSzH-vizsgálatot rendeltek el a cukorpiaci szereplők tisztességes magatartásának ellenőrzéséreA tárca szerint ugyanis visszásságokra utalhat, hogy több környező országban – például Ausztriában – olcsóbb a cukor a magyarországi áraknál. Mint ismert, az utóbbi időszakban több helyütt „cukorturizmus” alakult ki a jelentős árkülönbség miatt.
A sajtótájékoztató végén a gabonapiaci intervenciót hiányoló kérdésekre reagálva az államtitkár elmondta, hogy a költségvetés jelenlegi állapota mellett már ősszel sem tudott volna az állam megfelelő mennyiségű gabonát felvásárolni, ráadásul annak árfelhajtó hatása lett volna. Hozzátette, hogy a piaci árak befolyásolására egy ilyen kis ország, mint hazánk nem képes, a problémát EU szinten kell kezelni.
Március 10. után várható döntnés az EU-ban a mintegy 300 ezer tonna cukorimport vámjának eltörléséről, valamint az exportra szánt mennyiségek belföldi hasznosításáról.