Hamarosan itt van 2011.január 31, amikor végleg választani kell az állami-, és a magánnyugdíj-rendszer között.
„A hallgatás beleegyezés”, mondja a szólás, és ebben a helyzetben is igaz. (Azért valljuk meg, hogy a kormány kicsit az emberek lustaságát is belekalkulálta a dologba.)
A FIDESZ teljesen átszabná a nyugdíjrendszert, így bizonyossággal nem tudjuk, hogy adóznak-e majd a nyugdíjak, bár a hatályos törvény alapján 2013. január 1-től igen.
Több meglepetést is tartogathat még az új nyugdíjrendszer, amelyet azért jó lett volna tudnunk még január 31 előtt.
Itt van pl. a nyugdíj összege: a legnagyobb (és nem kellemes) meglepetés, amelyet a nyugdíjrendszerünk tartogat számunkra.
Vannak különböző kalkulátorok, melyek kiszámolják az adott napon és feltételekkel, mennyi nyugdíjat kaphatunk ha maradunk magánnyugdíj-pénztári tagok, ill. ha visszalépnénk az állami nyugdíj rendszerébe. Ezek az összegek csak a mai nap alapján mutatnak reálisnak tűnő értékeket, viszont nagy az esélye, hogy ezek az arányok nem fognak így maradni. Elég magas százalékban változtathatja meg ezeket az összegeket a központi szabályozás. (Volt már rá példa, hogy változott a magánnyugdíj-pénztárakba befizetett járulék mértéke.)
Volt már arra is példa, hogy a reálhozam 0 alatt volt egy adott évben, mely kiküszöbölésére a magánpénztárak garanciaalappal rendelkeztek, ill. rendelkeznek. A védelem mögül nemrég kivették az állami garanciát.
Másik dolog, hogy a kormány olyan döntéseket hozott, amely a magánnyugdíj-pénztárak működésének ellehetetlenítését okozza: gondolok itt pl. a vagyonkezelési díj (0,7%-ról 0,2 %-ra) és a működési költség (4,5%-ról 0,9 %-ra) csökkentésére.
Már a fenti döntések egyes kisebb magánnyugdíj-pénztárak megszűnéséhez vezethetnek, de a nagyobb pénztárak működése is veszélybe kerül, mivel jelentősen megcsappan a tagok létszáma, így a maradókat meglepetés érheti, mivel a burkolt formában történő államosítás hatására a magánpénztári rendszer nem biztos, hogy életképes marad.
Nagy kérdés lesz az is, hogy az elöregedő népesség miatt a nyugdíjba vonulók nyugdíját hogy tudják finanszírozni.
Ha csökken a járulékot fizetők aránya a nyugdíjra jogosultak számához képest, akkor változatlan átlagnyugdíj mellett az állami nyugdíjrendszert (a felosztó-kirovó rendszer sajátossága miatt) nem lehet egyensúlyban tartani.
A jelenlegi törvény csak a mostani problémát orvosolja átmenetileg, hosszú távon nem fog működni.
Meglátásom, hogy 2013 január 1 előtt aki csak teheti nyugdíjba fog menni az adóztatás elkerülése érdekében.
Még rosszabbá fog válni a helyzet 8-10 év múlva, amikor is a „Ratkó gyerekek” fognak nyugdíjba vonulni (kb. 50-55 ezerrel többen érik el a nyugdíjkorhatárt, mint most).
Egy biztos: az állam által majdan kapott nyugdíj nem lesz elegendő a létfenntartáshoz.
Ha a fentieket figyelembe vesszük, lesznek páran akik nagyon meg fognak lepődni, ha majd jön a postás a nyugdíjával. Már ha lesz neki.
Én már döntöttem. A jövőmet nem teszem az állam és a kormány kezébe.
Azokat kevesebb meglepetés fogja érni (és ezt garantálom), akik időben maguk elé néznek.
Minél fiatalabb valaki, annál könnyebb dolga van. Én 45 éves vagyok, nekem már „necces”, de nem lehetetlen. Akik elmúltak 55 évesek azok imádkozzanak, de nekik is van kisebb remény.
Akiket érdekel hogyan érhetnek el viszonylag élhető nyugdíjat és lehetőségük van kb. egy-másfél órát szánni szabadidejükből írjanak a nyugdijtanacsadas@gmail.hu, címre, időpont-egyeztetés miatt.
A tanácsadás ingyenes, semmilyen kötelezettséggel nem jár.