Mi Abonyunk - A nem dicső múltról is írni kell....
Hírcsatornák:        
Regisztrált tagjaink: 8095, belépett felhasználók: 0.

veroniq - 2011.08.08. 12:42

 Volt egyszer egy Tatárhányás dűlő

 

Az idősek emlékezete örök. Van olyan dolog, melyet abból kitörölni sohasem lehet. Ilyen volt a „ tagosítás „… Amikor elvették azt, ami az övék. Amikor egy tulajdonos inkább átkérte magát egy másik mezőgazdasági szövetkezetbe, mert nem bírta tovább, ahogyan szeretett lova hangja hallatán hozzá szeretett volna menni. Aztán voltak olyanok, akiknek agyonverték a jószágait. Volt, aki ebbe szó szerint bele is halt. Voltak olyanok, akik akkor kaptak szívrohamot, amikor meglátták, hogy szeretett diófáikat „ csak úgy „ kivágják, tönkreteszik. Azt, ami az övék, egy élet munkáját. A szívük szakadt meg egykoron és nekem is, hallgatva az idősek igaz történeteit. Most meséltek nekem. Arról szól a fáma, hogy volt egyszer egy Tatárhányás dűlő. Ma már nincs…. Csak a helye.

 

„ Meseszép gyermekkorunk volt, leírhatatlan csoda. Amikor virágzott a pipacsmező… „ – kezdik az emlékezést, az egykoron ott élők és megtudtam azt is, hogy a múlt hét végén találkozót szerveztek azok, amolyan baráti beszélgetős összejövetelt, akik egykoron ott éltek. Még mindig sokan vannak, de többen már nem lehetnek közöttük. Emlékükre mise is volt.

 

„ A maiak nem is tudják, nem is sejtik, hogy a tanyavilág nem is volt olyan rossz. Sőt. Ez a megélhetésünket biztosította, de sajnos aztán jöttek a téeszek és mindenünket elvették. A tagosítás 1959-ben volt, a Tatárhányáson a tanyavilág meg is szűnt 1965-ben, mindenki beköltözött a városba, szétszéledtünk. Mindent tönkretettek. Sokan vannak az innen elkerültek között, vagy azok gyerekei között, akik nagyon sokra vitték. Több mérnök is lett közülük, mindenki megállja a helyét. Abony mezőgazdasági város volt és mindenki megélt belőle. Ennek lett vége. Még akkor. De a rendszerváltozás megadta a kegyelemdöfést a településnek.

 

Egyszerűen ellehetetlenítettek bennünket 1959-től, még jószágot sem lehetett tartani. Ez a Szelei út közelében, a mai Viszlai birodalomnál volt, a József Attila és a Kossuth TSZ ott ért össze. Jobbra volt a Tatárhányás dűlőnél a Kis Mihály tó, huszonöt tanya volt itt, melynek lakossága igazi összeforrott közösséget alkotott. Mindenben segítettünk egymásnak, együtt jártunk vásárokra, egymás áruit vittük. Még azt is beosztottuk, hogy a tejeskocsihoz ki mikor viszi ki a tejet a bejárathoz. Összefogtunk, ha valakinek volt három hektár földje, de nem volt kocsija, segítettünk megművelni, ő meg eljött hozzánk cserébe napszámba.

 

Sajnos már nem is várjuk, hogy valaha is jobb lesz. Abonynak a föld adott munkát! Esténként tangóharmonikáztunk, beszélgettünk, szombatonként bálok voltak…. Nagyon sajnálom, hogy így történt. „

 

Mondják el az idősek, akik hozzátartozói közül többen hadifoglyok is voltak….. Én meg csak nézek és ámulok. A szívem szakad meg, amikor leírom ezeket a sorokat. A múlt igaz és nem dicső történetét. Köszönöm az idősek megtisztelő bizalmát.

 

Lőrinczy Veronika

 

Képünk csak illusztráció, forrás: www.sulinet.hu

Kérem Önöket, ha ebből a korszakból rendelkeznek fényképekkel és szeretnék azokat megosztani olvasóinkkal, írjanak nekem ide e-mailt: szerkesztoseg@miabonyunk.hu vagy hívjanak: 30/9-670-313

Egy kis történelemlecke Márton Ferenctől:

Abony retro:
Abony   
 3 Hozzászólás   

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Ajánlott cikkek:

Rejtélyes történetek kötődnek a Szapáry-kúria épületéhez

Napi extra retro mára

RETROOOOOO

100 éve történt: Fantasztikus olvasóink vannak

Ernő bácsi: A velünk élő történelem

Vajon ezen a télen látunk majd ilyet?

Hamarosan semmi sem marad belőle, élt 185 évet

Mészáros István így kezdte! Ma Abonyban van híres vendéglője

Régen volt, igaz volt: Hét éve, októberben

A Mazsihisz Lázár Jánosnak írt, hogy fel kéne újítani az abonyi Zsinagógát is....

 

Kommentek

Hozzászóláshoz jelentkezz be!
Emlékszem

ellike51 -

2011.08.15. 23:23:07

még azoknak az éveknek nagy "dicsőségére" amikor a település elötti ABONY tábla alatt kölön táblán ez szerepelt: "Termelőszövetkezeti község". Így adta tudtára az átutazóknak településünk, hogy mi már elértük!!!

Hogy milyen áron? Sok mindent már olvashattunk föntebb de tudtak volna még mesélni azok akik már nem élnek. Nagymamám akkor 67 évesen csak a földdel belépett, de egy másik rokonom szenvedője is volt, mert 40 évesen nem állt könnyen kötélnek; többször és többnapra is elvitték valahova, végül Gerecén a Kaszáló mellett kapott csereföldet (a szikes szélén), mert így lett jó a TSZ-nek, hogy nincs a nagytáblába "idegen tulajdonú" föld.

Tanúja is voltam a házról házra történő "agitálásnak", miképp is zajlott (neveket is tudnék sorolni), de az a kor is egy szeletkéje volt nem dicső történelmünknek.

Tatárhányás