Igencsak korán kelt augusztus 24-én Mándity János a Cegléd Szűcs telepi Polgárőr Egyesület elnöke, a járás megyei koordinátora, hogy még délelőttre betekergesse a 300 darab töltött káposztát a családi napra érkező tagjaik és meghívott társ polgárőr szervezetek részére. Az elnök már kora délelőtt a horgász tavak menti tanyában a katlan mellett állt fehér kötényt kötve és főzte a finom estebédet, amelybe nemcsak disznó, hanem marhahús is került.
A könnyű nyári káposztát nem mosta ki, hogy a finom savanykás íz el ne vesszen, a tölteléket pedig lágyan fűszerezte, hogy kellően kiérződjék a töltésekből a rozmaring íze is. A vacsorázók körében nagy sikert aratott az újszerű ízharmónia. Finomak voltak a hölgyek által vitt sütemények és utolsó darabig elfogyott a kemencében sütött és előételnek tálalt szilvalekváros süti, amit Trnovszky Sándor és felesége varázsolt a tepsikbe. A terített asztal mellett beszélgettünk a focizós, dalolós, élőzenés, táncolós, beszélgetős, barátkozós és éjszakába nyúló, sikeres buli közben a családi napon résztvevő egyesültek vezetőivel.
Abony városában a megosztott ceglédi gyakorlattól eltérően egy polgárőr egyesület tevékenykedik, amelynek vezetője Juhász Pálné. Tőle tudom, hogy huszonhatan vannak és a járőrfeladataik többségét a helyi rendőrőrs rendőreivel közösen látják el. Valamennyi helyi rendezvény biztosításának aktív részesei. Jól kihasználják a szolgálati kocsijukat, amely mellé elkelne a külterületi munkájukhoz egy terepjáró is. Nagy álmuk egy rendszámfelismerő készülék, aminek a beszerzéséhez szponzor, vagy egy jó és sikeres pályázat kellene.
Törtelen május 8-án alakult meg a második polgárőr egyesület, amelynek vezetője Molnár János arról beszélt, hogy húsz tagjuk között valamennyi korosztály és számtalan szakma képviselteti magát. Akad közöttük többek mellett önkormányzati képviselő, katona, tanár és szakmunkás. Július közepén valamennyien sikeres polgárőr vizsgát tettek. Nagyon várják már, hogy szolgálatba léphessenek, amire az egyesület folyamatban lévő törvényszéki bejegyzése után kerülhet sor.
A Ceglédberceli Polgárőr Egyesület jogelődje már a rendszerváltáskor, azaz 1989-ben létrejött s azonnal beléptek az 1992-ben megalakult Országos Polgárőr Szövetségbe - mondja az elnök, Krecsák Attila. Tizenhét tényleges tagjuk mellett, most van egy „polgárőr tanulójuk” is. Polgárőr szolgálatot heti három-négy alkalommal végeznek, összesen mintegy 30 órában. Ebből egyszer a helyi körzeti megbízottal járőröznek közösen, de többször vannak együtt Albertirsa közbiztonsági járőreivel, ha azok a településen tartanak ellenőrzést. Saját személygépkocsijukkal járőröznek, pénz híján neki sincs rendszámfelismerő berendezésük, de jó volna egy polgárőr gépkocsi is. Pest megyében egyedülállókén náluk két lovas polgárőr járőr is tevékenykedik. Többen is kaptak már különböző elismeréseket, legutóbb az egyik alapítójuk, Barkóczy László vehette át a Pest Megyei Polgárőr Szövetség dísztányérját.
A 2002 óta bejegyzett Cegléd Szűcs telepi Polgárőr Egyesület vezetőjének, Mándity Jánosnak a tájékoztatása szerint pillanatnyilag 22-en vannak. Az ő hatékony munkájuknak is köszönhető, hogy az általuk figyelemmel kísért területen folyamatosan csökken a bűncselekmények aránya. Természetesen minden alkalommal ők is részesei a városi rendezvények biztosításának is. Jó kapcsolatot ápolnak a körzeti megbízottal, a rendőrkapitánysággal és a lakossággal egyaránt. Az egyesület a szolgálati feladatai ellátásához a határőrségtől egy Lada Nivát kapott, amit a különösen rossz terepviszonyok közötti tanyavilágban is remekül ki tudnak használni.
Szerző: Kőhalmi Dezső