
A környezeti hatások megjelenítésével válik igazán élethűvé a gondosan elkészített makett. Az alábbiakban a bemosók alkalmazásáról írunk, melyekkel az egyedi effektek létrehozhatók, az eredmény pedig magáért beszél.
A bemosók szerepe, alapvető tudnivalói
A bemosásos eljárás töretlenül népszerű a makettezésben, ez annak is betudható, hogy egyre bővül ezen kiegészítők köre, melyek beszerezhetők a Modellfutár bemosók választékából!
Egyes hatások megkreálásához magasabb pigmenttartalmú alapanyagra, mások esetében pedig alacsonyabb pigment-összetételűre lehet szükség. A szükséges pigmentanyag mennyiséget a hatás tulajdonságai határozzák meg. A viszkozitás szerepe pedig a különböző technikák használatánál döntő. Ehhez ismerni kell a filter, bemosó, tűbemosó összetételének eltéréseit. A filter 90% hígító és 10% festék, a bemosó 80% hígító 20% festék, a tűbemosó, vagyis panelező pedig 70% hígító 30% festék.
A napjainkban használatos speciális termékek ugyanazt a célt szolgálják hasonló eljárásmóddal, akárcsak a hígított művészolajos opció. Egyszerűbb a gyártók által létrehozott kész alapokat használni, hiszen praktikusabban alkalmazhatók, változatlan a minőségük, ráadásul a színek kikeverésére sem kell plusz időt fordítani. Az előre elkészített folyadékok kényelmesebb megoldást kínálnak. Természetesen ez nem egyenlő azzal, hogy elég felvinni a makettre és kész is az effekt. Több lépés, gyakorlás, rutin szükséges az egyre szebb végeredményhez.
Hasznos tanácsok a kezdetekhez
A festék alapos ismerete, kitapasztalása előtt érdemes lakkozni a példányt, hiszen ezáltal védelmet biztosíthatunk, ugyanakkor nem mindegy a felület sem, amelyen a későbbi munkálatokat végezzük. Például fényes lakkot a repülők esetében célszerű bevetni, legfőképp a matricázás érdekében, valamint a panelvonalak igényes befuttatásában egyaránt. Ellenben félfényes, selyem lakkot a harci járművek igényelnek. A matt változat egyedül akkor javasolt, ha nagyon hangsúlyos, karakteres hatás létrehozása a cél. Ezt már inkább csak a rutinosoknak ajánljuk, kezdésként nem a legjobb megoldás.
A bemosás által megtörhető a felület egységessége, egyetlen hátránya az eljárásnak, hogy könnyen túlzásba lehet vinni. A wash termékek révén kontrasztosabbá tehető a példány. Fontos kettébontani, általános bemosásra, illetve tűbemosásra, amely már specifikusabb. Előbbi a nagyobb felületeken, terjedelmesebb területeken érvényesül kellően, utóbbi pedig csak korlátozottan. Fekete szín helyett sötétbarna, sötétszürke festék javasolt.
Bevezetés a filterek világába
A filterek segítségével a színek tónusait tehetjük kicsit harmonikusabbá, melyek ezáltal jobban összeérnek. Egységesebb felület, kevésbé játék kinézet a jutalmunk, hasonlóképpen, mint a bemosóknál. A filter annyiban tér el, hogy inkább lágyít, összesimítja a színeket, ellenben a wash hangsúlyosabbá teszi.
Ami pedig a legfontosabb, hogy gyakorlás és türelem az alapja az egésznek!