Magyarországon időről időre módosulnak az adótörvények, ezzel aligha mondtunk újat. Erre azonban az ERP rendszereknek is reagálnia kell.
Léptek a D4S ERP rendszer fejlesztői is azt követően, hogy bővült a számlákkal kapcsolatos adatszolgáltatási kötelezettség. 2020. július 1-jétől ugyanis az értékhatár eltörlésre került, míg 2021. január 1-jétől bővült az adatszolgáltatási kötelezettség a számlákat befogadók körét illetően.
Mit jelent mindez a gyakorlatban?
2020. július első napjától kezdve kivétel nélkül minden olyan számláról adatot szükséges szolgáltatni, amikor egy adóalany egy másik belföldi adóalany számára, belföldön teljesített ügyletről számlát bocsát ki. Ez azt jelenti, hogy adatot kell szolgáltatni az egyenes áfás számlákról, annak összegétől függetlenül. Ez a kötelezettség vonatkozik továbbá az alanyi, tárgyi adómentes számlákra, valamint a belföldi fordított áfás számlákra egyaránt.
A nem adóalanyoknak, például magánszemélyeknek ellenben nem kell még adatot szolgáltatni. Ez igaz arra az esetre is, ha a külföldi adóalany részére belföldi teljesítésű helyi ügyekről kiállított számláról van szó. Erre jó példa a közösségen belüli mentes értékesítés vagy a termékexport.
Fontos leszögezni, hogy a kibővült adatszolgáltatási kötelezettséget azon számlák esetében kell először alkalmazni, amelyeket 2020. július 1-jén vagy azt követően bocsátanak ki. Így tehát nem a teljesítés dátuma, hanem a számlakibocsátásé az, ami számít.
További fontos információk az adatszolgáltatási kötelezettség kapcsán
Számlázó program esetében nem történik változás. Az adatszolgáltatásnak meg kell történnie automatikusan, emberi beavatkozás hiányában is rögvest a számla kiállításának pillanatában. A számlázóprogram ilyen irányú fejlesztéséről időben kell gondoskodni.
Ugyancsak 2020. július 1-jétől kötelezővé vált az új, 2.0-ás fájlstruktúra alkalmazása is. Ettől a dátumtól fogva a végszámla-előlegszámla viszonylatában, a végszámla tekintetében csak a különbözetről szükséges adatot szolgáltatni.
A számalbefogadónak az áfabevallás M lapján adatszolgáltatási kötelezettsége van minden olyan számla kapcsán, ami alapján az adóalany áfalevonást gyakorol. Ez szintén 2020. július 1-jétől van így.
Állást foglalt a NAV
Mivel fordított áfás számlák esetében is gyakorol az adóalany áfalevonást, így nem volt világos, hogy be szerette-e volna vonni a jogalkotó az M lap adatszolgáltatásba ezen számlákat, vagy csupán a 100.000 forintos értékhatárt akarta eltörölni. A D4S ez ügyben konzultált a NAV-val, és fény derült rá, hogy az utóbbi történt. Ez azt jelenti, hogy a törvénymódosítás értelmében csak a 100.000 forintos értékhatár került törlésre.
Mindez tehát azt jelenti, hogy 2020. július 1-től az M lapon az összes bejövő, belföldi adóalany által kiállított, áthárított áfát tartalmazó számla jelentése vált szükségessé, abban az esetben, ha a számlák kapcsán adólevonási jogot gyakorol az adózó.