
Az idősebb korosztály, főként a férfiak, sokszor szembesülnek a hajvesztéssel, kopaszodással. Pedig nemcsak számukra okoz lelki megterhelést a hajhullás, hanem nők és a fiatalabb korosztály is érintett lehet.
Számos okra vezethető vissza, hogy miért hullik nagymértékben a haj, de szerencsére létezik többféle megoldás is arra, hogy visszanyerjük sűrű hajkoronánkat. A Hair Up Clinic hajbeültetéssel kapcsolatos cikkében végigvette, hogy milyen esetekben javasolt a FUE kíméletes technikával végzett hajbeültetés, cikkünkben pedig azt vizsgáljuk, hogy milyen problémák miatt következhet be a hajhullás, mely esetben visszafordítható a folyamat.
Hajhullás típusai
Mielőtt rátérnénk az okokra, előbb meg kell említenünk, hogy a hajvesztés lehet átmeneti vagy végleges is. A visszafordíthatatlan hajhullás esetében általában a hajbeültetés lehet a hosszú távú megoldás, melynek kíméletes változatai gyors eredményeket ígérnek. Az átmeneti hajvesztést kiváltó okok megszüntetésével a haj növekedése visszatérhet a normális kerékvágásba.
Az ideiglenes hajhullás oka lehet többek között gyulladás, hormonális változások, fertőzések, műtétek következménye, gyógyszer mellékhatása vagy éppen stressz, illetve helytelen táplálkozás. A véglegesnek mondható hajvesztés általában genetikai okokra vezethető vissza, de bőrbetegség vagy hormonváltozás is állhat a háttérben.
Az átmeneti hajhullás okai
Az átmeneti hajhullásnak is több változata ismert. Az alopecia areata, vagyis a foltos hajhullás hirtelen jelentkező, kör alakú kopasz foltok kialakulásával járó autoimmun eredetű betegség. Gyakran stressz vagy genetikai hajlam váltja ki, és bármely életkorban előfordulhat. A diffúz hajhullás ezzel szemben a fej egész területét érintheti egyenletes módon, és oka hasonlóan a stressz és hormonok változása lehet, de a tápanyaghiány vagy más betegség is okozhatja.
Az átmeneti, de totális hajhullás során a fejbőr egészéről kihullik a haj, gyakran ez autoimmun folyamat következménye. Bár ijesztő lehet, bizonyos esetekben a haj idővel magától is visszanőhet.
A végleges hajhullásról
A véglegesnek mondható és visszafordíthatatlan állapot esetében általában csak hajbeültetés segítségével lehet ismét dús hajkoronánk. Az androgén alopecia, férfias típusú hajhullás a DHT hormon fokozott termelése miatt alakulhat ki, mely genetikai hajlammal párosul. A halántékon és fejtetőn kialakuló kopasz foltok megjelenése igazolhatja az állapotot, a folyamat azonban a tarkó tájékát nem érinti. A nők esetében is előfordul ilyen jellegű hajvesztés, mely jellemzően a haj elválasztásának területén tapasztalható meg.
További végleges hajvesztést okozhat a heges alopecia, amely során a szőrtüszők begyulladnak, elpusztulnak és helyükön a hegek miatt nem nő új hajszál. A hajvesztés pótlására több megoldás is létezik, a parókától a hajbeültetésig. A megfelelő módszer kiválasztása mindig egyéni igényekhez és lehetőségekhez igazodik.