A kora tavaszi hónapokban megindul az élet a kertben, valamint a lakásunkat díszítő szobanövények is több törődést igényelnek ilyenkor, mint a tél folyamán. A sok-sok teendő szinte végeláthatatlannak tűnik, azonban, ha kihasználjuk a kellemesen meleg nappalokat, valamint tervszerűen végezzük el ezeket, még arra is akad időnk, hogy a kertben megpihenve élvezzük munkánk gyümölcsét.
Cikkünk további részében bemutatunk néhány jellemző munkát, melyekre ebben az időszakban érdemes sort keríteni. Az áprilisban elvégezhető kerti munkákhoz a Mai Otthon magazin cikke is hasznos segítséget nyújt.
Vetés beltérben és a szabadban
A cukkini, a patisszon és az okra palántáit ebben az időszakban kezdhetjük el nevelni a lakásban, a karalábé, a karfiol és a káposzta palántáit pedig már bátran kiültethetjük. Az ismertebb kerti virágok közül, a körömvirág, a menyecskeszem és a büdöske is vethető a kertben.
A március közepétől-április közepéig tartó időszakban kell elültetnünk a burgonyát, ügyeljünk rá, hogy a csírás végükkel felfelé helyezzük őket a földbe! Március és április hónapokban vethető szabadföldbe a sóska, február végétől-április végéig pedig a spenót.
Ha salátát is termesztenénk a kertben, akkor áprilisban már csak nyári salátát vessünk. Egész áprilisban vethetjük a brokkolit, a spárgatök és a cékla magjai a hónap közepétől kerülhetnek a földbe.
A cukkini és a bab vetését április végén kezdjük el, az uborka szabadföldi vetésével várjunk a hónap végéig. A májusi kiültetéshez kezdjük meg az előnevelt paprika palánták kiszoktatását.
Kardvirág és dália ültetése
A színpompás kardvirágok és dáliák hagymáit illetve gumóit április második felétől kezdhetjük elültetni a virágágyásokba. A kardvirágot érdemes szakaszosan ültetni, így tovább élvezhetjük a virágzást. Az ültetéshez napos, világos helyet keressünk a kertben, a talaj tápanyagban gazdag és jó vízáteresztő képességű legyen.
A kardvirág hagymák ültetéséhez készítsük elő a virágágyást, gyomtalanítsuk és lazítsuk fel. A hagymákat 10-15 cm mélyre, egymástól pedig legalább 15-25 cm-es távolságra ültessük el. Helyezzük a hagymákat a kiásott kis gödrökbe, ezt követően takarjuk be őket földdel.
A magasabb fajok mellé, már ilyenkor szúrjunk le karót, ezzel megelőzhetjük, hogy a későbbiekben megsérüljön a hagyma. A dália szintén a napos, világos virágágyások növénye, igényei a kardvirághoz hasonlóak.
Fontos tudni, hogy árnyékban, rossz szerkezetű, tápanyagszegény talajban a dália nagyon gyéren virágzik. A dália, akkor mutat a legszebben, ha csoportosan ültetjük, nagyobb foltot alakítunk ki belőle.
A dália gumók számára készítsünk kb. 15 cm mély gödröket és helyezzük bele őket rüggyel felfelé, kisebb fajták esetén 20-40 cm, míg nagyobb fajtáknál 50-80 cm a javasolt tőtávolság. Vékonyan takarjuk földdel és öntözzük meg az elültetett gumókat. A dália esetében is érdemes már ilyenkor gondoskodni a későbbi támasztékról.
Ültessük át a szobanövényeket
A szobanövények többségét évente, de legalább néhány évente át kell ültetni, melyre a tavasz első felében érdemes időt szánni. Az átültetés garantálja, hogy a növények talaja jó szerkezetű, valamint tápanyagokban gazdag legyen, ez elengedhetetlenül fontos a megfelelő fejlődésükhöz.
Az átültetés előtt mindig tájékozódjunk a szobanövényünk talajigényéről, egyes növények például savanyúbb talajt igényelnek, mások homokos, kavicsos földkeverékben fejlődnek szépen, az orchideák és broméliák szintén speciális ültetőközeget igényelnek.
Az átültetéshez óvatosan borítsuk ki a növényt a kaspójából, úgy, hogy az egyik kezünket a földlabdájára helyezzük. Az új tartó alját töltsük meg földkeverékkel, ezután helyezzük rá a növényt és töltsük fel a virágfölddel.
Az átültetéssel egy időben végezhetjük el a szobanövények tőosztással történő szaporítását is. Az ismertebb szobanövények közül, a rákvirágot, a buzogányvirágot, a vitorlavirágot és a flamingóvirágot is ezzel a módszerrel szaporíthatjuk.
Bízunk benne, hogy sikerült néhány hasznos tanácsot adnunk a tavaszi kerti munkák elvégzéséhez. Sikeres kertészkedést kívánunk!
Kép forrása: Pexels.com