Ahogy közeledik a tél ismét előtérbe került a gázár. Orbán Viktor miniszterelnök kijelentette, lehet, hogy csak idén tudják jegelni a gázárat, jövőre már nem. Politikusok egyszámjegyű emelést emlegetnek, de a szakértők akár 15, a gázszolgáltatók pedig 30 százalékos emelést is indokoltnak tartanának.
Lássuk, hogy mi van a gáz árában, miért fizetünk?
Áfa 20:
A földgáz beszerzési árát és a rendszerhasználati díjakat 25 százalékos áfa terheli.
Biztonsági készletezési díj 1%
A 2006-os orosz-ukrán gázválság után hozott kormányrendelet előírja 1,2 milliárd köbméter földgázt tárolását egy esetleges gázválság esetére. A készlet létrehozásáért és fenntartásáért a Magyar Szénhidrogén Készletezési szövetség felel. E tevékenyég költségeit fedezi ez a díj.
Importkorrekciós tényező 2%
A forint árfolyamvesztesége miatt megdrágult a gázbeszerzés, de a szabályozott gázárak nem követték ezt a változást. A 2009-ben elmaradt áremelés miatti veszteségeket részletekben fizetik vissza a fogyasztók a gáznagykereskedőknek ezen a tételen keresztül.
Kereskedelmi árrés 4%
A gáz beszerzési árától független díjelem. Ebből fizeti a szolgáltató a működési költségeit. Az árrés az adott éven beül nem változik, bárhogyan is alakuljon a földgáz fogyasztói ára, az árrés ugyanannyi marad.
Rendszerhasználati díj 22%
Ez az árelem a megvásárolt gáz háztartásokba való eljuttatásának díja. A gázipari beruházások értéke több ezermilliárd forintra rúg hazánkban: összesen 84 ezer kilométeres vezetékhálózatot, és négymilliárd köbméteres gáztározó kapacitást hozottak létre és működtetnek a szektor vállalatai.
Beszerzési ár 51%
A nagykereskedelmi ár a fogyasztói gázár legnagyobb és állandóan változó eleme. Ezt fizeti a szolgáltató a gázkereskedőnek.
Forrás: www.hvg.hu
Képlet van, de a politika felülírja – Dr. Hegedűs Miklós, GKI
Magyarországon az elmúlt években volt egy törvényi árképlet, ami alapján számították a gáz árát, de a politika mindig beleszólt, és mindig – a közvéleményt figyelembe véve – "politikai ármegállapítás" történt – vélte Hegedűs Miklós. “A szomorú az, hogy ez a fajta gyakorlat folytatódik. Most is egy számjegyű áremelésről van szó, holott a valós költségek alapján valószínűleg ennél magasabb áremelés lenne szükséges” - hangzott az érvelés.
Az energiakutató kft.vezetője úgy látja: ha igaz az, hogy a szolgáltatóknál az elmúlt fél évben ötven milliárdos veszteség halmozódott fel, akkor kb. tizenkét-tizenöt százalékos áremelkedést lehetne valószínűsíteni. Arról is vannak viszont információik, hogy a szolgáltatók inkább harminc százalékos emelést tartanának reálisnak és indokoltnak.