Azt, hogy a krónikus betegségek kialakulásának kockázata és a helytelen táplálkozás között szoros összefüggés van, már több kutatással bizonyították. Ahogy azt is, hogy a növényi alapú táplálkozás kulcsfontosságú az egészségmegőrzésben.
A krónikus betegségek kialakulásának megelőzése
A WHO (Egészségügyi Világszervezet) szerint világszerte majdnem minden második halálesetért a 2-es típusú cukorbetegség (T2D), a szív- és érrendszeri betegségek (CVD), valamint a rák felelősek. Ezek olyan krónikus betegségek, amelyek jelentősen lerövidíthetik a várható élettartamot. A táplálkozás döntő szerepet kap ezen betegségek kialakulásában – gondoljunk csak az üres kalóriának számító cukor vagy a telített zsírsavak hatására.
A LifestylePro Academy Lifestyle Medicine Consultant képzésén az egészséges táplálkozás alapismereteinek az elsajátítására is sor kerül. A témakör szerves részét képezik majd azon növényi alapú táplálkozási minták, amelyek egyre kiemeltebb figyelmet kapnak a főbb krónikus betegségek megelőzésében és kezelésében.
Összefüggések a növényi alapú táplálkozás és a krónikus betegségek kimenetele között
A növényi alapú táplálkozás segíthet a 2-es típusú cukorbetegség, a szív-érrendszeri betegségek, a rák megelőzésében és kezelésében, a betegségek okozta mortalitás előfordulásának csökkentésében.
2023-ban publikáltak egy olyan szisztematikus áttekintést és metaanalízist, amelyben a kutatóknak az volt a célja, hogy összefoglalja az összefüggéseket és a meglévő bizonyítékokat a növényi alapú táplálkozás és a krónikus betegségek kimenetele között. A felhasznált adatforrásaik között szerepelt a MEDLINE, az Embase, a PubMed, a Web of Science.
A kutatók az áttekintésbe minden olyan prospektív tanulmányt bevontak, ami a 2-es típusú cukorbetegség, a szív-érrendszeri megbetegedések, a rák és a mortalitás előfordulásának és a növényi alapú táplálkozásnak az összefüggéseit vizsgálta. 76 publikációt sikerült azonosítaniuk, ami több, mint 2 millió résztvevőt jelentett.
Milyen eredmények születtek?
Wang és munkatársai a csak növényi eredetű élelmiszereket fogyasztók és a 2-es típusú cukorbetegség, a szív-érrendszeri megbetegedés, a rák és a mortalitás kockázata között fordított összefüggést figyeltek meg.
Szintén kifejezett volt a fordított összefüggés akkor, amikor a növényi alapú táplálkozási mintákban nagyobb hangsúlyt kaptak az olyan egészséges növényi alapú élelmiszerek, mint amilyenek például a zöldségek, a gyümölcsök, a teljes kiőrlésű gabonafélék és a hüvelyesek.
Ezzel szemben, az egészséget kevésbé szolgáló, feldolgozott élelmiszerekben gazdag növényi alapú étrend hozzájárult ezen betegségek kialakulásához.
Mit jelent ez a gyakorlatban? Az adatok arra utalnak, hogy a növényi alapú táplálkozás, elsősorban az egészséges, teljes értékű élelmiszerekre alapuló növényi étrend előnyös és az idő előtti halálozás kockázatának csökkentésében is kulcsfontosságú.