Mi Abonyunk - Cegléd és a Kossuth - kultusz
Hírcsatornák:        
Regisztrált tagjaink: 8081, belépett felhasználók: 0.

admin - 2015.06.01. 11:36

 

A Ceglédi Városfejlesztési Kft. a Kossuth-kultusz hagyományával kapcsolatos lakossági véleményeket vizsgálja. Ehhez Laki Barbara kérdőíve (IDE KATINTVA ELÉRHETŐ) méltó alapul szolgál, hiszen a Debreceni Egyetem végzős hallgatója a Kossuth-kultusz hagyományának a turisztikai szerepét vette górcső alá.

 

Immár a 20. évfordulóját ünnepelte Cegléden a Kossuth Toborzó Ünnepély. A programmal Kossuth Lajos emlékét és a Kossuth-kultusz különleges, erős kötelékét ápolják a helyiekkel. A szintén Cegléden élő Laki Barbarával, a Debreceni Egyetem turizmus – vendéglátás szakon végzős hallgatójával beszélgettünk szakdolgozatának témájáról (Kossuth–kultusz), vizsgálatáról, annak eredményeiről és Ceglédről alkotott véleményéről.

 


- Ceglédi lakosként jól tudom, milyen jelentős szerepet tölt be városunk s lakóinak életében Kossuth Lajos. Miért éppen a Kossuth-kultuszt választottad szakdolgozatod témájának?

 


- Egyetemi tanulmányaim során, mindig is a kulturális turizmus sokszínűsége volt az, amely lenyűgözött és komolyabban is foglalkoztatott. Ceglédi lakosként pedig fontosnak éreztem, hogy olyan témát válasszak, amely a városhoz köt és érinti a turizmus szakterületét is. Témám aktualitására 2014 szeptembere is magyarázatot ad, amikor a Kossuth-kultusz ceglédi hagyománya felkerült az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Nemzeti Jegyzékére. Az idén 20. évfordulóját ünneplő Kossuth Toborzó elsődleges célja a hagyományőrzés, de a szervezők kiemelték, hogy a cél nemcsak a helyiek bevonása az örökség ápolásába, hanem Ceglédre érkező látogatók szórakoztatása, a kultusz minél szélesebb körökkel való megismertetése. Így esett a választásom a ceglédi Kossuth-kultusz hagyományának a Kossuth Múzeum munkássága, de főképpen a Kossuth Toborzó hagyományőrző rendezvény bemutatásán keresztül.

 


- Mit tanulmányoztál e téma kapcsán?



- Kutatásom során fontosnak tartottam a gazdasági – társadalmi folyamatok összefüggésének vizsgálatát, így kitértem a kultúra és az örökség közösségteremtő erejének kapcsolatára. Vizsgáltam, hogy egy Magyarországon semmihez nem fogható szellemi kulturális örökség milyen módon jelenhet meg egy város turizmusában, hogyan érvényesül abban az élményszerűség, a tanulással egybekötött kikapcsolódás. Azt gondolom, hogy az örökség fennmaradásához nagymértékben hozzájárul, hogy a lakosság nemcsak, hogy együtt él, de élteti is a Kossuth–kultuszt, pusztán azzal, ha csak ellátogat a Kossuth Toborzó rendezvényre. Választ szerettem volna kapni arra, hogy mi lehet az oka annak, hogy Kossuth szellemisége több mint 160 éve töretlenül él a köztudatban, milyen kép van a lakosság fejében Kossuth személyével kapcsolatban, az örökség elemei mennyire ismertek, mekkora igény mutatkozik a hagyomány ápolására a helyiek körében, ami elengedhetetlen az örökség turizmusban való megjelenéséhez.

 


- Milyen eredmények születtek a vizsgálatod elemzése során?



- A legtöbb válaszadó említésre méltónak találta, hogy Kossuth Lajos „az én városomnak” nevezte Ceglédet és a városnak szerepe volt a történelem alakulásában, hiszen valójában itt, Cegléden dőlt el, hogy lesz szabadságharc. Számos alkalommal megemlítésre került továbbá a pozsonyi erkély, a Turini Százas Küldöttség és a Kossuth Múzeum igazgatónőjének Reznák Erzsébetnek a neve is, aki több mint 30 éve töretlenül érdekelt a téma kutatásában. Megdöbbenésemre azonban arról, hogy a Kossuth-kultusz ceglédi hagyománya felkerült az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Nemzeti Jegyzékére, a válaszadók mindössze 31%-a hallott. A kitöltők több mint egyharmada gondolja úgy, hogy Cegléd közepesen ismert a Kossuth–kultuszról, nem a kultusz örökségelemei azok, amelyek a legtöbb látogatót Ceglédre csábítják. Ezt alátámasztja az is, hogy a válaszadók közel 70%-a szerint Cegléd gyógy- és termálvíz adottsága az, amely a város legvonzóbb turisztikai kínálati elemének számít.


Mivel a hagyomány őrzésében nagy szerepet játszik a Kossuth Toborzó Ünnepség, fontosnak találtam megvizsgálni a rendezvény fő célcsoportjának, a helyi lakosságnak a véleményét a rendezvénnyel kapcsolatban. A válaszadók 40%-a több alkalommal, közel negyede pedig minden évben igyekszik részese lenni az ünnepségnek. Az „együttlét”, az élmény megosztásának igénye folyamatosan erősödő trend a fesztiválok látogatásakor, ezt támasztja alá a kutatásom eredményei is, hiszen a kínált programok közül a hagyományőrző felvonulás örvend a legnagyobb érdeklődésnek. A válaszadók több mint 80%-a társasággal, családdal jött el a többnapos ünnepségre, amely a rendezvény szervezőinek is pozitívumként szolgál, hiszen a programkínálat kialakításakor főképp családdal érkezőket célozzák meg, ugyanis a rendezvényen kínált gyerekprogramok szerepet játszanak a tanulási folyamatban, az örökség új generációknak való átadásában, a „játszva tanulás” élményét nyújtva. A rendezvény kínálatával a válaszadók többsége elégedett volt, ugyanis a résztvevők 87%-a ajánlaná a rendezvény megtekintését másoknak is, 68%-uk pedig még akkor is meglátogatná a rendezvényt, ha nem ceglédi lakos lenne. Kutatásom továbbá kiterjedt arra is, hogy mit hiányoltak és kifogásoltak a résztvevők a rendezvény kínálatával kapcsolatban. Többször megemlítésre került a történelem és a népművészet szerepének a növelése, a lovaglás és a nagyobb látványi elemek iránti igény.


Kíváncsi voltam továbbá arra, hogy a helyi lakosok hogyan vélekednek arról, mekkora szerepet tölthet be Kossuth szellemisége a városfejlesztésben és Cegléd turizmusában, van-e számottevő igény arra, hogy növeljék a kultusz ismertségét az idegenforgalomban. Érdekes felismerés volt számomra, hogy a ceglédi lakosság véleménye alapján, a válaszadók 73%-a szerint Cegléd lehetne egy turisták által látogatottabb város azáltal, hogy még jobban beépítik a kultuszt a turizmusba. 96%-uk örülne, ha városunkba még több turista érkezne, és mindössze 6%-uk kifogásolja azt, hogy a kultúra kommercializálódását eredményezné. A közvélemény szerint a kultusz a városi turizmus fejlesztésének eszközéül szolgálhatna, amely színesítené a város közösségi életét, több kikapcsolódási lehetőséget teremtene és elősegítené a helyi értékek, hagyományok fennmaradását.

 


- Ha már a közvélemény, te magad mit gondolsz Ceglédről és a város fejlődéséről?

 


- Turisztikai szempontból kimagasló látogatottsággal, turistaforgalommal ugyan nem jellemezhető a város, de úgy gondolom, hogy sokrétű és kihasználatlan turisztikai kínálattal rendelkezik, tekintve az utóbbi években a termáladottságok sikeres turisztikai kihasználását, a belváros vonzó turisztikai látványosságait: templomokat, múzeumokat, köztereket, a kerékpárutak hosszának növekedését. Azt gondolom, hogy a Kossuth–kultusz nagy múltra visszatekintő hagyományára, elemeire érdemes lenne még nagyobb figyelmet fordítani a jövőben, hiszen a város gazdag kulturális és értékes természeti vonzerőit figyelembe véve az örökség-, és termálturizmus összekapcsolása, akár egy komplex turisztikai termék kialakításának alapját is jelenthetné, amely a napjainkban egyre erősödő trendként jelentkező, 2-3 napos tartózkodási idővel jellemezhető városi turizmus kialakulását is elősegítené. A rendezvénnyel kapcsolatos kutatásom alátámasztotta-, hogy a szellemi kulturális örökség turisztikai hasznosításában a turisztikai élmény, a „bekapcsolódás”, közösséghez tartozás iránti igény a meghatározó a kereslet szempontjából. Figyelembe véve, hogy a Kossuth Toborzó egy minden évben ismétlődő rendezvény, a Kossuth-kultusz pedig egy „megfoghatatlan”, szellemi örökség, nem könnyű feladat az örökség turizmusban való megjelenítése, ezért az érdeklődők figyelmének felkeltése és fenntartása a programkínálat folyamatos megújításán keresztül valósul meg. Véleményem szerint az örökség jövőbeli turisztikai sikerét erre az élményszerűségre történő építés határozhatja meg. A városi turizmus szempontjából ugyanakkor elengedhetetlennek tartom a jövőben az infrastruktúra folyamatos fejlesztését, hiszen e nélkül turisztikai vonzerőt eredményesen nem lehet létesíteni, működtetni, fejleszteni.

 


Kovács Diána

 


A Ceglédi Városfejlesztési Kft. egyik kiemelt céljaként tekinti a lakossági véleményezések figyelembevételét meglevő, s jövőbeli projektjeik tervezésében, kivitelezésében. Ezért arra kéri a lakosságot, hogy éljenek a lehetőséggel, s véleményükkel segítsék a Ceglédi Városfejlesztési Kft. munkáját. A Kossuth-kultusz kapcsán készült kérdőív ITT található.
  

Közélet:
Cegléd   
 0 Hozzászólás   

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Ajánlott cikkek:

Ön kit támogatna polgármester-jelöltként?

Chili Parádé Abonyban

Értékőr: 45 éve hunyt el Cselényi József Abony Város posztumusz díszpolgára

Meseterápia

Kinizsi színházi előadás

Nagyszabású kúriafelújítási program Abonyban

Pecsenye Parádé eredmények

Moziklub

Versek a cipősdobozban

Kipp Kopp koncert

 

Kommentek

Hozzászóláshoz jelentkezz be!

Szavazás
Ön kit támogatna polgármester-jelöltként?
   
 Pető Zsolt 
 Dr. Egedy Zsolt 
 Valaki más 
   
Eredmény
Programok

Miért kulcsfontosságú, hogy rendszeresen ápoljuk cipőinket?

Nincs kiábrándítóbb, mint egy koszos, igénytelen, ápolatlan cipő, akkor is, ...

Milyen hatással van az új NAV törvény az ERP rendszerekre?

Magyarországon időről időre módosulnak az adótörvények, ezzel aligha mondtunk újat. ...

Milyen tápot válassz a kölyökkutyádnak?

  Egy kiskutya rengeteg örömet tud hozni egy család ...

Hogyan lehet hatásos marketingszöveget írni?

Míg bő húsz évvel ezelőtt elég volt a termék néhány előnyét, esetleg az árát kiemelni egy-egy szórólapon, ma már merőben más a helyzet. Egyrészt több helyre kell szöveges tartalmat gyártanod, másrészt a nagy zaj miatt különösen frappánsan kell megfogalmazni a mondandódat, ha azt szeretnéd, hogy az olvasóból konverzió legyen.

Így telepítsük a csepegtető szalagot!

  A csepegtető öntözésnek köszönhetően nagyon sokat spórolhatunk a ...

Egy modern mennyezeti LED lámpa a te otthonodból is hiányzik

A modern mennyezeti LED lámpa napjainkban már a legtöbb otthonban fellelhető. Sokan gondolták úgy, hogy a régi, energiapazarló fényforrásokat lecserélik korszerűbbre, és megreformálják a világításrendszerüket. És te? Közéjük tartozol?

Korszerű implantációs eljárás csontpótlás nélkül

A csontpótlásos kezelés egy komplex, költséges folyamat, érthető, hogy sokan miért nem szeretnének belevágni. Szerencsére a modern fogászati fejlesztések lehetővé tették, hogy számukra is adott legyen egy optimális megoldás, egy speciális implantátumos technika.

Vizelettartási gondok megoldására ajánlott a lézerkezelés

 

A nőket érintő egyik nagyon érzékeny témakörről van szó, amelyet más területekhez hasonlóan a hölgyek szeretnek magukba fojtani. Nem beszélnek róla, pedig ha beszélnének, rájönnének, hogy rengeteg sorstársuk van, aki hasonló panaszokkal küzd, és egyáltalán nem kor függvénye az, hogy valakinek van vagy nincs vizelettartási problémája.

 

 


Apróhirdetések
Dr. Kostyán Andor rendelőintézet elérhetőségeihez és rendelési idejéhez kattints IDE

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Bejelentkezés
Felhasználó név:
Jelszó:
Regisztrálás
Üzenőfal
Abonyi rendőrjárőr 24 órás elérhetősége:
(30)277-3185
.

Üzenet íráshoz jelentkezz be! Előzmények

Belépett felhasználók
Menetrendek
Programkereső





Facebook
© 2010 MiAbonyunk Safe Kft., 2740., Abony, Antos János út 20. - 30/9-670-313
|
IMPRESSZUM
|
Szerzői jogok