Színtévesztő vagy?
Próbáld ki!
Itt a teszt:
http://www.szintevesztes.com/pic.htm
A világot öt érzékszervünkkel érzékeljük. Ezek közül legtöbb információt a látás közvetít felénk. (A modern embernél az érzékszervek információ közvetítő szerepe körülbelül így alakul: látás 90%, hallás 5%, tapintás 2%, ízlelés 2%, szaglás 1%.)
Ezért nem mindegy, hogy a látásban rejlő lehetőségeket maximálisan kihasználjuk-e.
Az információvesztés a színérzékeléskor rontja az életminőséget, rontja az információ feldolgozás biztonságát, és ezeken keresztül negatívan befolyásolja a felismerés reakcióidejét.
A. Egy jó színlátó több millió színárnyalatot meg tud különböztetni, egy színtévesztő csak pár ezret, esetleg csak pár százat. Ezért nem veszi észre például, hogy beszélgető partnere elpirul vagy elsápad, így fontos metakommunikációs ismeretektől esik el. Nem veszi észre gyermeke arcszínén, hogy lázas. Nem tud megkülönböztetni érettebb és kevésbé érett gyümölcsöket, nem veszi észre az eltérő színárnyalatokat fogpótlásnál, kozmetikai szereknél, stb. Szinte az élet minden területén hátrányos helyzetben van a jó színlátókhoz képest.
B. Szemünk a világosság és színkontrasztok alapján különbözteti meg, ismeri fel a tárgyakat. A színtévesztők színkontraszt érzékenysége kisebb az ép színlátókéinál. Ezért kevesebb részletet tudnak felismerni környezetükben. Különösen a színes betükkel nyomtatott szövegek, ábrák, térképek okoznak nehézséget számukra. Kísérleteket végeztünk a korrekciós szemüveget viselo színtévesztőkön és azt tapasztaltuk, hogy színkontraszt érzékenységük csaknem a normál szintre javítható.
C. Több, mint 100 olyan foglalkozás ismert, amelyeknél a színtévesztés hátrányos helyzetet jelent. Például orvos, fogász, fogtechnikus, fodrász, kozmetikus, szobafestő, cipész, kirakatrendező, keramikus, textil ipar, festék gyárak, gyógyszergyártás, élelmiszer ipar, stb.
D. Gyermekkorban különösen hátrányos a színtévesztés. Ebben a korban a tanulásban és az önértékelésben is hátrányos helyzetbe kerül a kisgyermek. Óvodások és kisiskolások például rajzaikon vörös füvet, zöld háztetőt festhetnek, és ezért rossz jegyet kaphatnak, ráadásul még ki is nevetik őket a többiek. Nem látják jól színes tankönyveik ábráit, a színes krétát a táblán, a térképek színes vonalait.
E. A közlekedésben saját magára és másokra rendkívül veszélyesek a színtévesztők. A jó színlátók messzebbről veszik észre a közlekedési jelzőlámpák és a stoplámpák fényét. Gyakoriak azok a balesetek, melyekben színtévesztők áthajtanak a pirosan világító sorompó lámpa ellenére a síneken.
F. Vadászatban sajnos éppen a színtévesztők számára legnehezebb színeket (a barnát, a zöldet és a khaki-színt) kellene biztonságosan megkülönböztetni. Itt a korrekciós szemüveg igen sokat segíthet.
G. Színtévesztő férfiak nem várt és össze nem illő színekbe öltözködnek, esetenként felemás zoknit vesznek fel.
H. Vásárlásnál a csomagoláson elhelyezett színes feliratok és ábrák megjelenése eltérhet a normálistól.
I. Díszítésnél, festésnél, stb. A színek megválasztása ill. harmonizálása eltérhet a normálistól.
J. Kártyajátékoknál.
K. Videojátékoknál a megkülönböztethető színárnyalatok száma csökkenhet. A jelenség olyan, mintha a videokártya egy jóval rosszabb minoségü lenne.
L. Sportolásnál, mind az élő mind a TV-n követett játékoknál. Romlik a mezek megkülönböztethetősége.
M. Információvesztés bizonyos elektronikai berendezések kijelzőinek leolvasásakor: pl. LCD kijelzők, színes mobiltelefon kijelzők, LED számkijelzők leolvasásánál mind a vörös mind a zöld digitek esetében.
Néhány szó a Színtévesztésről
A színes világ
A körülöttünk zajló világról öt érzékszervünk által szerzünk tudomást. Azonban az információk legnagyobb részét, 90%-át szemünktol kapjuk. Az emberi szem színesen lát, ezért a színes információ talán a legfontosabb adat számunkra. Színe alapján keresi meg a háziasszony a friss húst és zöldséget; az arcszín árulja el az egészséget vagy a betegséget éppúgy, mint a kedély hullámzását; színük alapján választjuk ki ruháinkat, kozmetikumainkat, bútorainkat. Színes lámpák jelzik a légi, vízi és földi közlekedésben, hogy merre szabad menni, merre nem; színjelzések alapján ismerik fel a villanyszerelok a különböző vezetékeket; a számítástechnikában a monitor színes feliratai segítik a gyors tájékozódást.
A színeknek nemcsak tájékoztató szerepe, hanem fontos hangulatformáló ereje is van. A megfigyelések szerint a vörös élénkít, a zöld nyugtat, a kék szín segíti az összpontosítást, a barna álmosít. Bizonyos színösszeállításokat harmonikusnak, másokat zavarónak, össze nem illőnek érzünk.
Szimbolikus jelentést is tulajdonítunk a színeknek. Európában a fekete a gyász színe, a fehér tisztaságot, szűziességet jelez. A vörös lángoló érzelmeket, a sárga irigységet jelent.