Mi Abonyunk - Doni megemlékezés Abonyban, képgalériával
Hírcsatornák:        
Regisztrált tagjaink: 8081, belépett felhasználók: 0.

admin - 2015.01.13. 22:30


 

Január 12.-én 5 órakor az abonyi katolikus templom előtt történt a Doni megemlékezés és tűzgyújtás, de sajnos Abony lakossága elég csekély számmal vett részt a rendezvényen, viszont a Polgármester Asszonyon kívül több képviselő is tiszteletét tette. A téren található emlékhely megkoszorúzása után a református templomba ballagott mindenki ahol, Gáll Károly lelki pásztor mondott egy beszéget a szomorú véget ért Doni csatáról. A katolikus templom előtti tartott megérintő beszédek egyikét Tarjányi István, az abonyi Montágh Imre iskola tanára mondta el, melyet most megosztunk Önökkel. A szöveg a cikk címére kattintva olvasható! Képgaléria a képre kattintva!


 Tisztelt egybegyűltek, tisztelt emlékezők!

 


A mai napon azért gyűltünk itt össze, hogy emlékezzünk!


 Rohanó világunkban, ahol egész nap, a megélhetéshez szükséges anyagi javak előteremtésén fáradozunk, sokan úgy vélekednek, hogy ünnepségeken, megemlékezéseken részt venni, a múlton elmélkedni, csupa felesleges időfecsérlés. Én azonban, hasonlóan az itt megjelentek többségéhez, úgy vélem, hogy az emlékezés, a múlt dolgainak felidézése fontos. Kell, hogy ismerjük múltunkat ahhoz, hogy biztonságos, stabil jövőt tudjunk építeni. Ahogy egy épületnek is szüksége van a stabil alapokra, úgy egy népnek is elengedhetetlen az alapokat jelentő múlt ismerete ahhoz, hogy eredményes választ tudjon adni a rá váró kihívásokra.


Emlékezzünk tehát! Emlékezzünk pusztulásról, szenvedésről, hazaszeretetről, bátorságról, önfeláldozásról, egy olyan tragikus történelmi eseményről, melyről politikai okokból, hosszú időn keresztül nem volt ildomos beszélnünk, s ha mégis foglalkoztunk vele, akkor azt mindig negatív kontextusban kellett tennünk.
Emlékezzünk, a második világháború áldozataira, különös tekintettel azokra a honvédekre, kik a Don folyó menti harcokban küzdöttek, kiknek többsége sohasem térhetett haza szeretett hazájába. A katonák, kiknek teste hazájuktól távol, idegen földben, néha jeltelen sírban nyugszik, áldozatok voltak. Áldozatai egy kíméletlen háborúnak, értelmetlen, könyörtelen politikai döntésnek.
A Don mellett elszenvedett katasztrófa, nemzetünk történetének legnagyobb vér- és anyagi áldozatot követelő hadi eseménye volt. A második magyar hadsereg katonáit, az elszenvedett vereség miatt, sokáig, sokan, gyávasággal vádolták. Még a hadsereg parancsnoka, Jány Gusztáv vezérezredes is gyávának nevezte katonáit, a híres „A 2. magyar hadsereg elvesztette becsületét…” kezdetű hadiparancsában (később ezt visszavonta). A kutatások tükrében ma már jól látható, hogy a második magyar hadsereg nem volt gyáva, a magyar katonák hősiesen kitartottak, ameddig kitarthattak, feltartóztatták az ellenséget, amíg tehették, mindeközben puszta létükért küzdöttek.


Nem szabad elfelednünk azt sem, hogy magyar sereg – kivéve talán II.András keresztes hadjáratát- sohasem harcolt ily távol hazájától, ily idegen, értelmetlen célokért. A hadsereg megítélésekor figyelembe kell vennünk, hogy a kiképzetlen magyar honvédeknek, elavult, hiányos fegyverzettel, gyakorlatilag utánpótlás nélkül, több mint kétszáz kilométer hosszú frontszakaszon kellett volna feltartóztatniuk, a hazájáért küzdő, jól felszerelt, és sokszoros túlerőben lévő Vörös Hadsereget, a mínusz negyven fokos hidegben. Ez egy jól felszerelt, nagyobb létszámú hadseregnek sem sikerülhetett volna.
Engedjék meg, hogy néhány mondatban felelevenítsem az eseményeket, ezzel rójam le tiszteletem a második magyar hadsereg áldozatai és túlélői előtt!

 

A Trianonban megalázott, megcsonkított, kivéreztetett hazánk, az 1930-as években a Kisantant országok által szorongatott, a nyugat által magára hagyott Magyarország, külpolitikailag elszigetelődött, elszigetelték. A magyar külpolitika, hogy kitörjön az elszigeteltségből, kénytelen volt német és olasz szövetség irányában elmozdulni. Ráadásul német támogatással, a történelmi Magyarország, egyes elrabolt részeit is sikerült visszaszereznünk. Ugyanakkor hazánk, bár megpróbált felkészülni a formálódó háborúra, de igyekezett a konfliktusból kimaradni.
Az öldöklő háború 1939-ben vette kezdetét, miközben a német hadigépezet ellenállhatatlanul nyomult előre, úgy tűnt, hazánknak sikerül a tényleges harcoktól távol maradnia. Ám ez csupán hiú ábránd volt, hamarosan kiderült, hogy a geopolitikai helyzet mégis is belekényszeríti országunkat a háborúba. 1941-ben Hitler hadat üzent korábbi szövetségesének, a Szovjetuniónak. Hazánk kényszerpályán mozgott, nem volt más választása, mint csatlakozni az offenzívához. A magyar katonai szerepvállalás kezdetben csak jelképes volt, ám a német hadsereg Moszkvánál történő megtorpanása, a háború menetében bekövetkező fordulat miatt, Hitler követelte a szövetségesei, így hazánk nagyobb szerep vállállását a tényleges harcokban. A német követelésnek nyomatékot adandó, 1942-ben hazánkba látogatott Ribbentrop német külügyminiszter és Keitel tábornok a Wehrmacht főparancsnoka. Hitler utasítására azt követelték, hogy a teljes magyar haderő vegyen részt a Szovjetunió elleni harcokban. Hosszú, vitáktól sem mentes alkudozás után, végül sikerült elérnie a magyar vezetésnek, hogy nem az egész haderőt, csak egy kisebb hadsereget kelljen a frontra vezényelni.


Ilyen előzmények után került sor a második magyar hadsereg felállítására, majd a szovjet harctérre szállítására. A nagyjából kétszázezer főt számláló kontingens, melynek jelentős részét tartalékos és fegyver nélküli munkaszolgálatos alakulatok alkották, 1942. augusztusára érkezett meg a frontra. A haderő feladata, a Don vonalának védelme, és a Sztálingrádnál harcoló német hadsereg hátának biztosítása volt. A hosszúra nyúlt arcvonal, a fegyverzet korszerűtlen, hiányos mivolta, az ellátási nehézségek, teljesíthetetlen kihívás elé állították a magyar hadsereget. A magyar hadvezetés tisztában volt a hiányosságokkal, folyamatosan jelezte aggályait a németek felé, de ígéreteken túl, segítséget nem kaptak.
A hadsereg már a nyári és őszi csatározások során is súlyos veszteségeket szenvedett, a jobban felszerelt, túlerőben lévő szovjet csapatokkal szemben. Az igazi összeomlás azonban januárban következett be. 1943. január 12-én, a sokszoros túlerőben lévő, technikailag jól felszerelt szovjet hadsereg, elsöprő erejű támadást indított a magyar állások ellen, s rövid időn belül elsöpörte az egész arcvonalat. A mínusz 30-40 fokos hidegben, a korszerűtlen magyar fegyverek többsége működésképtelenné vált. A magyar egységeket szétzúzták, bekerítették, megsemmisítették. Mélységi tagozódás hiányában, az alakulatoknak nem volt kiépített állásuk ahová visszavonulhattak volna, ezért a katonák kisebb-nagyobb csoportokban, néha magányosan, menekülve igyekeztek elhagyni e földi poklot. Az anyagi, emberi veszteség megrendítő volt, a szovjet fegyverek és a kegyetlen orosz tél pusztítása nyomán a 200 ezer fős sereg többsége, mintegy 100-120 ezer ember odaveszett, jó részük meghalt, eltűnt vagy fogságba esett. A második magyar hadsereg megsemmisült!

 

Településünk is kivette részét a nemzet áldozatvállalásából, a keleti fronton zajló harcokból. Markó Ferenc eddigi kutatásai alapján, 100-nál is többre tehető azoknak az abonyi katonáknak és munkaszolgálatosoknak a száma, akik sohasem térhettek haza szeretteikhez, családjukhoz a keleti frontról, nem egy közülük a Don menti harcok során vesztette életét.

 

A második magyar hadsereg vesztesége tehát meghaladta a százezer főt. Gyakran abba a hibába esünk, hogy amikor a háborús veszteségekről beszélünk akkor, mint egy számháborúban, dobálózunk a számokkal. Megemlítjük, hogy a veszteség ezer, tízezer, százezer vagy akár millió fő. De ritkán gondolunk bele, hogy a számok mögött emberek, sorsok rejtőznek. Mi ne essünk e hibába, gondoljunk arra, hogy az áldozatok ugyanolyanok voltak mint mi, egyszerű emberek, kik éltek, dolgoztak, szerettek, s akiket szeretteik - gyakran hiába - vártak haza. Emlékezzünk azokra az áldozatokra, emberekre, fiúkra és apákra, kik a Don folyó mentén életüket áldozták a hazájukért, értünk. Emlékezésemet Nemeskürty István, Requiem egy hadseregért című művének egy rövid részletével zárom, mely róluk szól:

„… fegyver, lőszer és ruházat nélkül hajszoltak százezreket a halálba. Ezek az emberek megfagytak és elvéreztek és meghaltak és megsebesültek és szenvedtek és megőrültek és hóvakságot kaptak és éhen haltak, és kihunyó tudatuk utolsó értelmes fellobbanásával hazagondoltak, igen, a hazájukra, amiről tudták, bizonyosan tudták, hogy nem a Donnál kell megvédeni: de ha már egyszer mégis ott kellett meghalniok, és sok vad s madár gyomra lett koporsója feláldozott testüknek, akkor legalább egy könnyet ejtsünk értük…”


Köszönöm megtisztelő figyelmüket!

Közélet:
Abony   
 0 Hozzászólás   

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Ajánlott cikkek:

Ön kit támogatna polgármester-jelöltként?

Chili Parádé Abonyban

Értékőr: 45 éve hunyt el Cselényi József Abony Város posztumusz díszpolgára

Meseterápia

Kinizsi színházi előadás

Nagyszabású kúriafelújítási program Abonyban

Pecsenye Parádé eredmények

Moziklub

Versek a cipősdobozban

Kipp Kopp koncert

 

Kommentek

Hozzászóláshoz jelentkezz be!

Szavazás
Ön kit támogatna polgármester-jelöltként?
   
 Pető Zsolt 
 Dr. Egedy Zsolt 
 Valaki más 
   
Eredmény
Programok

Miért kulcsfontosságú, hogy rendszeresen ápoljuk cipőinket?

Nincs kiábrándítóbb, mint egy koszos, igénytelen, ápolatlan cipő, akkor is, ...

Milyen hatással van az új NAV törvény az ERP rendszerekre?

Magyarországon időről időre módosulnak az adótörvények, ezzel aligha mondtunk újat. ...

Milyen tápot válassz a kölyökkutyádnak?

  Egy kiskutya rengeteg örömet tud hozni egy család ...

Hogyan lehet hatásos marketingszöveget írni?

Míg bő húsz évvel ezelőtt elég volt a termék néhány előnyét, esetleg az árát kiemelni egy-egy szórólapon, ma már merőben más a helyzet. Egyrészt több helyre kell szöveges tartalmat gyártanod, másrészt a nagy zaj miatt különösen frappánsan kell megfogalmazni a mondandódat, ha azt szeretnéd, hogy az olvasóból konverzió legyen.

Így telepítsük a csepegtető szalagot!

  A csepegtető öntözésnek köszönhetően nagyon sokat spórolhatunk a ...

Egy modern mennyezeti LED lámpa a te otthonodból is hiányzik

A modern mennyezeti LED lámpa napjainkban már a legtöbb otthonban fellelhető. Sokan gondolták úgy, hogy a régi, energiapazarló fényforrásokat lecserélik korszerűbbre, és megreformálják a világításrendszerüket. És te? Közéjük tartozol?

Korszerű implantációs eljárás csontpótlás nélkül

A csontpótlásos kezelés egy komplex, költséges folyamat, érthető, hogy sokan miért nem szeretnének belevágni. Szerencsére a modern fogászati fejlesztések lehetővé tették, hogy számukra is adott legyen egy optimális megoldás, egy speciális implantátumos technika.

Vizelettartási gondok megoldására ajánlott a lézerkezelés

 

A nőket érintő egyik nagyon érzékeny témakörről van szó, amelyet más területekhez hasonlóan a hölgyek szeretnek magukba fojtani. Nem beszélnek róla, pedig ha beszélnének, rájönnének, hogy rengeteg sorstársuk van, aki hasonló panaszokkal küzd, és egyáltalán nem kor függvénye az, hogy valakinek van vagy nincs vizelettartási problémája.

 

 


Apróhirdetések
Dr. Kostyán Andor rendelőintézet elérhetőségeihez és rendelési idejéhez kattints IDE

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Bejelentkezés
Felhasználó név:
Jelszó:
Regisztrálás
Üzenőfal
Abonyi rendőrjárőr 24 órás elérhetősége:
(30)277-3185
.

Üzenet íráshoz jelentkezz be! Előzmények

Belépett felhasználók
Menetrendek
Programkereső





Facebook
© 2010 MiAbonyunk Safe Kft., 2740., Abony, Antos János út 20. - 30/9-670-313
|
IMPRESSZUM
|
Szerzői jogok